Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Projektowanie terenów pod drogi.
06-22-2012, 18:26
Projektowanie terenów pod drogi.
Kolejna rzecz, która bardzo ułatwiłaby pracę planistom.

Chodzi o możliwość zautomatyzowanego wyznaczania linii rozgraniczających pod tereny drogowe. Do tego celu obecnie pomocna jest funkcja "Dodawanie prostokątnych poligonów", lecz ze względu na brak możliwości tworzenia łuków na skrzyżowaniach, jest ona rozwiązaniem pośrednim, bardziej orientacyjnym.

Docelowo sensownie byłoby zrobić taką wtyczkę z zakodowanymi ograniczeniami, wynikającymi z przepisów odnośnie minimalnych parametrów dla dróg (np. szerokości 10 metrów dla dróg dojazdowych). Do tego automatyczne tworzenie stylu wypełnienia obiektu i etykiet, oparte o normy i rozporządzenia. To byłoby coś...
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
06-27-2012, 07:50
RE: Projektowanie terenów pod drogi.
(06-22-2012 18:26)Ruralista napisał(a):  Kolejna rzecz, która bardzo ułatwiłaby pracę planistom.

Chodzi o możliwość zautomatyzowanego wyznaczania linii rozgraniczających pod tereny drogowe. Do tego celu obecnie pomocna jest funkcja "Dodawanie prostokątnych poligonów", lecz ze względu na brak możliwości tworzenia łuków na skrzyżowaniach, jest ona rozwiązaniem pośrednim, bardziej orientacyjnym.

Można poprosić o jakiś przykład tłumaczący o jakie łuki chodzi?

Cytat:Docelowo sensownie byłoby zrobić taką wtyczkę z zakodowanymi ograniczeniami, wynikającymi z przepisów odnośnie minimalnych parametrów dla dróg (np. szerokości 10 metrów dla dróg dojazdowych). Do tego automatyczne tworzenie stylu wypełnienia obiektu i etykiet, oparte o normy i rozporządzenia. To byłoby coś...

Czyli chodzi o zdefiniowanie parametru, który uniemożliwia użytkownikami narysowania boku obiektu o długości krótszej niż X?
06-27-2012, 14:05
Witam, trochę się znam na projektowaniu dróg pod urbanistykęSmile bo chyba o to chodzi, najlepiej zrobić oś drogi i dopiero później funkcją buffor zrobić linie rozgraniczające pozostanie tylko zrobić ścięcia na drogach o niższych kategoriach. Wprowadzenie stałych szerokości nie ma sensu ponieważ w planowaniu stosuje się różne szerokości a rozporządzenie (o ile mnie pamięć nie myli) definiuje je również w przedziałach np. 10-12m.
Pozdrawiam
Irek
07-11-2012, 08:33
Jakiś czas mnie tu nie było, ale postaram się nadrobić zaległości.

Cytat:Można poprosić o jakiś przykład tłumaczący o jakie łuki chodzi?

Chodziło mi o to, żeby rysując 'za jednym zamachem', można było z ciągu linii prostych wskoczyć na łuk (definiowany na przykład wielkością promienia) i potem wrócić do rysowania prostych. A nie postępować na raty - najpierw rysując proste, potem łuki wyciągać jako bufory i w końcu coś przycinać - tak jak przedstawił to Irek:
Cytat:(...) najlepiej zrobić oś drogi i dopiero później funkcją buffor zrobić linie rozgraniczające pozostanie tylko zrobić ścięcia na drogach o niższych kategoriach (...)

Idąc dalej:
Cytat:Czyli chodzi o zdefiniowanie parametru, który uniemożliwia użytkownikami narysowania boku obiektu o długości krótszej niż X?

Chodziło mi o taki mechanizm, który po wstępnym zdefiniowaniu rodzaju drogi, jaki jest wrysowywany, uniemożliwi zrobienie drogi węższej od minimalnej, wymaganej przepisami.

Cytat:(...) rozporządzenie (o ile mnie pamięć nie myli) definiuje je również w przedziałach np. 10-12m.

Irek dobrze zauważył, że występują rozmaite szerokości i czasami są w przepisach określane widełki, ale mnie chodziło o to, by ograniczenie nie pozwalało zjechać poniżej tej minimalnej szerokości - np. 10 m, gdy projektuje się drogę dojazdową...

Cytat:Wprowadzenie stałych szerokości nie ma sensu ponieważ w planowaniu stosuje się różne szerokości (...)

Właśnie nie chodzi tu o stałą szerokość na całym pasie linii rozgraniczającej, ale o minimalną, by wbudowany mechanizm pilnował użytkownika przed zbytnim zwężeniem.
Odpowiedz 

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości